הקיץ בעיצומו ומיד אחריו יגיעו החגים שמבשרים את שובו של החורף וזה בדיוק הזמן המתאים להתחיל להכין את הקמין שלכם לחורף. קמין, אשר נקרא בשפה עממית אחהוא תא מתכת שמשמש כגוף חימום מרכזי בחלל הבית. מעבר ליתרונותיו הברורים של הקמין קיים יתרון עיצובי גדול. הקמין מהווה אביזר מודרני ודומיננטי בחלק מעיצוב הבית, המראה שלו והחום הבוקע ממנו משרים בבית תחושה של נעימות וסטייל רב. הקמין הוא מעין תכשיט מותרות, לא הכרחי בכל בית, אבל במוצר אחד מקבלים שתי הטבות גדולות: חום ועיצוב.

בשוק קיימים מספר סוגים של קמין ורצוי בהתחלה לבחור את סוג הקמין המתאים ביותר לכל לקוח,: קמין עץ, קמין גז או קמין נפט. השוני בין סוגי הקמין הוא בחומרי הבעירה כמובן ובעלות הכספית של כל אחד מן החומרים. בנוסף לכך קיימת גם את האופציה להתאים את הקמין לפי הרצון העיצובי של חלל הבית, קמין העץ וקמין הנפט הם בעלי מראה עתיק של מתכת שחורה שמשרה בבית תחושה של חמימות נעימה בעוד הקמין גז הוא בעל מראה יותר מודרני וטכנולוגי, הגחלים הדולקות נותנות בבית תחושה של תחכום.

קמין עץ

מי שבוחר קמין עץ לעולם לא יוכל להחליף אותו באחר, הוא אותנטי יותר, נותן ריח ותחושה אחרת לחלל הבית וזול יותר לשימוש. על מנת לשמור על אורך החיים של קמין העץ, קיימים מספר חוקים בסיסיים שכדאי להתייחס אליהם;
רצוי מאוד לבחור בעץ איכותי בעת השימוש בקמין להסקה, עץ איכותי אמור להיות בעל 20 אחוז לחות ולא יותר על מנת למנוע פגיעה ביכולת הקמין ותקינותו, השחרת החלונות והצטברות של נוזלים ומוצקים שעלולים להזיק.
יש להכניס כמות קטנה של עצים בכל פעם ולא להעמיס, עדיף לתחזק את האש באיטיות ובחוכמה מאשר להכניס כמות עצים גדולה מדי בבת אחת. אחרי כל מילוי רצוי לעלות את רמת הבעירה כדי לשרוף את החומרים שמשתחררים מהעץ. רצוי להקפיד להשאיר את רמת הבערה גבוהה כדי להמנע מהצטברות של נוזלים ומוצקים.

נקיונות ותחזוק

קמין העץ עלול להתלכלך בקצב יותר מהיר מאשר קמין הגז ולכן יש להקפיד על מספר נקיונות שאותם כבר אפרט. את הניקיונות יש לבצע פעמיים, פעם אחת לפני תחילת השימוש בקמין ופעם שנייה במהלך השימוש בו. יש לדאוג לארובה של הקמין בתשומת לב מירבית, רצוי אף להזמין טכנאי מומחה שיעזור לכם בניקיון ושיוודא שאכן חלל הארובה פנוי על מנת שתוכל להבטיח תפוקה מקסימלית. בקמין קיים מדף הסטת עשן ומגירת אפר, את שניהם יש לנקות היטב. יש לדאוג שבמדף הסטת העשן אין הצטברות גדולה מדי של פיח, דבר שעלול לפגוע בפעולת הקמין. בנוסף לפעולות שתיארתי כאן, יש צורך בבדיקה של הקרבורטור משום שהוא מכיל שסתום שתפקידו למנוע זליגת נפט. בסיום עונת השימוש בקמין, יש לנקות את כל חלקיו הפנימיים בעזרת מברשת קשה ולוודא שאכן לא נשארו עצמים זרים בתוך הקמין. את הניקיונות הללו יש לבצע גם במהלך העונה, כדי להבטיח תפוקה מירבית של הקמין.

קמין גז

קמין גז הוא האופציה הקלה והיוקרתית יותר, גם משום שגז יותר יקר מעץ וגם בשל השימוש הקליל והנוח שלו, בניגוד לתפעול הרב שיש לבצע בקמין עץ. כאן בקמין הגז אנו שולטים בהדלקה ובכיבוי ע”י שלט וכך גם בעוצמת הבעירה.

נקיונות ותחזוק

קמין הגז קל מאוד לתפעול והוא כולל שיחת טלפון אחת פעם בשנה לחברת הגז כדי לקבל טכנאי שיגיע ויבצע בדיקה כללית בקמין, (במבער בפרט) ויכין אותו לקראת השימוש בחורף.
במקביל לקריאה לטכנאי השירות רצוי לשמור על ניקיון הקמין, אומנם כאן אנחנו לא מתעסקים בחתיכות עץ שעלולות להתקע ולחסום את המעבר, אבל יש להקפיד על ניקיון הארובה וחלל המבער שבקמין.
בדומה לקמין הגז, קיים קמין הנפט שהוא בעל מראה וקסם נוסטלגי. וכמו שנאמר בהתחלה גם בנפט חשובה איכות החומרים, יש להשתמש בנפט מקורי כדי למנוע הרס עתידי של הקמין, נפט מזויף עלול לגרום לתקלות רבות ואף לבעיות בריאותיות.

שתף:טיפים לשמירה על קמין לאורך זמןטיפים לשמירה על קמין לאורך זמןטיפים לשמירה על קמין לאורך זמןטיפים לשמירה על קמין לאורך זמן