איזה יופי שיש בבית קמין עץ, בטח כל בן אדם שני שנכנס הביתה מעיר ומאיר איזו מחמאה על המראה והתחושה הנעימה שהקמין יוצר סביבו. קמין בטיחותי הוא קמין נקי, לא לדאוג חלילה לא נרמז שקמין מלוכלך הוא סיכון בטיחותי, אבל כשהקמין והארובה שלו נקיים מבפנים ומבחוץ מראה האש ואריכות שנים של הקמין משתפרים ללא שיעור.

גם אם אתם לא מצפים שסנטה יקפוץ דרך הארובה עוד מעט ומספיקה לכם סופגנייה וסביבון, אל תשאירו את הארובה ללא פיקוח.
ארובה נקייה אומרת בעירה נקייה, העשן מנותב החוצה בלי לפלוט רעלים מיותרים בתוך הבית, וחשוב מכך- אף מונעת הצטברות פיח שעלולה להוביל לשריפה. כיום רוב הארובות המודרניות מצוידות בטכנולוגיית Clean Burning, אך למרות זאת חשוב לזכור פעם בשנה לנקות את הארובה ולאורך השימוש בקמין- להבעיר בעיקר עצים יבשים שנשרפים בקלות יותר ומייצרים פחות פיח.

Don’t Over Do It

לא צריך לנקות את הקמין לאחר כל שימוש, בהחלט מומלץ להיפטר מאפר לאחר שעות דליקה ארוכות אך חשוב לשים לב ולהשאיר שכבת אפר וגחלים המגנה על הקמין עצמו ומעצימה את השימוש הבא. באפר יש המון מינרלים כך שהוא למעשה מזין את האש שתגיע מעליו ומייצר שכבת בסיס יציבה השומרת על הבעירה בעץ הטרי. כשמנקים את האפר שימו לב שיש בו תועלת ויש בו גם סיכון- השלכת האפר לפח זה זיהום סביבתי ושימוש באפר כחומר דישון / שילוב באדמה בחצר זה לב ליבה של אנרגיה ירוקה.

לנקות את שטחי הזכוכית

הכי חשוב בקמין עץ זה הנראות והבטיחות שלו; רוב הקמינים המודרניים שנמכרים כיום מגיעים עם מערכת Clran Burning ו- Air Wash שתורמים המון לניקיון הקמין וחלקי הזכוכית בו. פעם בכמה חודשי שימוש מבעירים אש חזקה לכמה דקות ומערכות הניקיון של הקמין ינתבו את הבעירה לשריפת הפיח על חלקי הזכוכית. אם הקמין בן יותר משנה וחצי והשימוש בו רצוף ולאורך זמן מערכות הניקיון לא מספיקות וצריך להשקיע בניקיון ידני נוסף.

Fight Fire with Fire

בניקיון הקמין מומלץ לא להשתמש בחומרי הניקוי הביתיים מכיוון שהם עשויים לזהם את הבעירה ולגרוע משימור חלקי הזכוכית. אפשר מגיע מעץ וכך גם נייר- רק הגיוני שהם יסתדרו טוב בשעת הניקיון וזה אכן המצב. אם מבחינים בהצטברות חלקי אפר על חלקי הזכוכית של הקמין הדרך הכי יעילה לנקות היא לקחת חתיכת נייר, לקמט מעט, להרטיב טיפה במים ולהתחיל לשפשף. בצורה כזו האפר המצטבר מתפורר לחתיכות בלי להשאיר אחריו שניים שלושה סמרטוטים מלוכלכים שאין מה לעשות איתם מלבד לזרוק לפח, חלקי הזכוכית בקמין לא נשרטים ולא ניזוקים, ואין צורך להפעיל חוזק מסוים או מאמץ יתר.

 

שתף:ניקיון ותחזוקה של קמין עץניקיון ותחזוקה של קמין עץניקיון ותחזוקה של קמין עץניקיון ותחזוקה של קמין עץ